HastalıklarKanser Hastalıkları

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Akciğer Kanseri Nedir?  ,Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir? ,Akciğer Kanseri Nedenleri  ,Akciğer Kanseri Teşhisi ,Akciğer Kanseri Tedavi Edilir mi? 

Akciğer kanseri günümüzde en tehlikeli kanser türleri arasındadır. Bizler sizlere bu yaygın akciğer kanserinin nedenlerinden , belirtilerinden bahsederek bu konuya dikkat çekmek isteriz. Sigara kullanımının neredeyse 2 katına çıktığı ülkemizde bu konuya değinmek bizim için önem arz etmektedir. Sizlerde akciğer kanseri hakkında bilgiler edinerek belki kötü alışkanlıklardan uzak durmayı, sağlıklı beslenmeye önem vermeyi sağlayabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Akciğer Kanseri Nedir? 

Akciğer kanseri, tüm kanserler gibi, vücudun temel birimindeki hücresel anormallikten kaynaklanır. Normalde, vücut hücre büyümesi üzerinde  kontrol ve denge sahibidir, böylece hücreler yeni hücreler gerektiğinde bölünür. Hücre büyümesi üzerindeki bu kontrol ve dengelerin bozulması, kontrolsüz bir bölünme ve sonunda tümör olarak bilinen bir kütleyi oluşturan hücrelerin çoğalmasıyla sonuçlanır.

Akciğer Kanseri Nedir? Tümörler iyi huylu veya habis olabilirler. İyi huylu tümörler genellikle çıkarılabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılamaz. Diğer yandan, kötü huylu tümörler genellikle başlangıçta lokal olarak agresif bir şekilde büyürler, ancak tümör hücreleri de kan dolaşımına veya lenfatik sisteme girebilir ve daha sonra vücuttaki diğer bölgelere yayılabilir. Bu yayılma süreci metastaz olarak adlandırılır ; Bu uzak bölgelerdeki tümör büyümesi alanlarına metastaz denir . Akciğer kanseri yayılmaya veya metastaz yapmaya eğilimli olduğundan çok erken bir dönemden sonra, yaşamı tehdit eden bir kanser ve tedavi edilmesi en zor kanserlerden biridir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 

 • Akciğer kanserine yakalanan kişilerin % 25’ine kadar,  kanserler herhangi bir MR taramasında ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan ilk zamanlar belirti veremeyebilir.
 • Kanserin büyümesi ve akciğer dokularının ve çevredeki dokunun istilası nefes almayı engelleyebilir ; nefes darlığı , hışıltılı solunum , göğüs ağrısı ve öksürme gibi semptomlara yol açar (hemoptizi).
 • Kanser sinirleri işgal eder ise, örneğin,   omuz ağrısı, kol ağrısı ve sırt ağrısına neden olabilir .  Yemek borusuna etki ederek yutma güçlüğü yaratır. Eğer kanser büyükse; hava yolu tıkanır, akciğerin bir kısmının çökmesi meydana gelebilir ve tıkanmış bölgede enfeksiyonlara (apse, zatürree ) neden olabilir .
 • Kemiğe yayılan akciğer kanseri , kemik  bölgelerinde zorlayıcı ağrıya neden olabilir . Beynine yayılan kanser , vücudun bazı bölümlerinde bulanık görme , baş ağrısı , nöbet veya inme semptomları gibi zayıflık veya duyu kaybı gibi birçok nörolojik semptomlara neden olabilir .
 • Akciğer kanserleri dahil olmak üzere birçok kanserle görülen spesifik olmayan semptomlar arasında kilo kaybı , halsizlik ve yorgunluktur. Depresyon ve duygudurum değişiklikleri gibi psikolojik belirtiler de yaygındır.

Belirtiler vücutta oluşan tümörün büyüklüğüne ve yerine göre değişim göstermek ile beraber genel olarak akciğer kanserine yakalanan hastaların büyük bir bölümünde bu belirtiler ve öksürük ilerleyen aşamalarda görülür.

Akciğer Kanserinde Geçmeyen Öksürük

Akciğer Kanserinde Geçmeyen Öksürük

Alerjilere, hava kirliliğine, dumana, soğuk algınlığa yada gribe bağlı olarak birçok sebep yüzünden meydana gelen inatçı öksürükler bu yüzden insanlar tarafından çok fazla dikkate alınmaz ve ihmal edilir. Bu yüzden yaklaşık olarak iki hafta ya da daha uzun süreli yaşanan öksürükler mutlaka ihmal edilmeden doktora gidilmesi oldukça önemlidir.

Genel Olarak Hissedilen Bazı Rahatsızlıklar

Bütün bu sayılan belirtilerin yanı sıra akciğer kanseri görülen hastalarda genel olarak herkesin yaşayabileceği bazı belirtilerde görülebilmektedir. Bunlar arasında iştahsızlık, halsizlik ve yorgunluk, kilo kayıpları ve baş dönmesi sayılabilir.

Akciğer Kanseri Nedenleri 

 •  Sigara içmek akciğer kanser riskinizi büyük oranda arttırmaktadır.  Bu durum pasif içicileri de etkilemektedir.
 • Asbest lifleri, asbeste maruz kaldıktan sonra akciğer dokusunda bir ömür boyu sürebilen silikat liflerdir. Asbest, geçmişte hem termal hem de akustik yalıtım olarak yaygın şekilde kullanıldığı için, işyeri asbest liflerine karşı yaygın bir maruziyet kaynağıydı.  Sigara dumanı asbest maruz kalan işçilerde asbest ile ilişkili akciğer kanseri gelişme şansını büyük ölçüde artırır; Sigara içmeyen asbest işçilerinin sigara içmeyenlere göre beş kat daha fazla akciğer kanseri gelişme riskine sahiptir.Akciğer Kanseri Nedenleri 
 • Radon gazı, bir tür iyonize radyasyon yayan doğal bir uranyum ürünü olan doğal bir radyoaktif gazdır.. Radon gazı akciğer kanserinin bilinen bir nedeni olup, özellikle ABD’de bu nedenle kanser olan kişiler vardır.
 • Akciğer kanserinin çoğunluğu tütün içimi ile ilişkili olsa da, tüm sigara içicilerinin nihayetinde akciğer kanseri geliştirmemesi gerçeği, münferit genetik yatkınlık gibi diğer faktörlerin de akciğer kanserinin nedeninde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
 • Akciğerde, özellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığının ( KOAH ) bazı hastalıklarının varlığı , eşlik eden sigaraların etkilerinden sonra bile akciğer kanseri gelişimi için artmış bir riskle (sigara içmeyenlerin riskinden dört ile altı kat daha fazla) ilişkilidir.
 • Taşıtlar, endüstri ve enerji santrallerinden kaynaklanan hava kirliliği, maruz kalan bireylerde akciğer kanseri gelişme olasılığını artırabilir. Akciğer kanseri ölümlerinin% 1 -% 2’sine kadarı, kirli hava solumasına bağlanabilir ve uzmanlar, yüksek derecede kirli havaya uzun süre maruz kalmanın, pasif sigara içiciliğine benzer akciğer kanseri gelişimi için bir risk taşıyabileceğine inanmaktadır.
 • Egzoz gazdan çıkan partikül madde kamyon şoförleri, gişe çalışanları, forklift ve diğer ağır makine operatörleri, demiryolu ve liman işçileri, madenciler, garaj çalışanları ve mekanik gibi birçok meslek, ve bazı tarım işçileri sık sık  egzoz gazına maruz kalmaktadır. Egzoz gazına ve diğer kireltici partiküle maruz kalan işçilerin çalışmaları akciğer kanseri gelişme riskinde küçük ama anlamlı bir artış göstermiştir.

Akciğer Kanseri Teşhisi

Yapılan kontrollerde gerekli gördüğü takdirde doktorlar kan testleri, bilgisayarlı tomografi, MR, biyopsi, kemik biyopsisi, röntgen ve diğer gerekli gördükleri testleri yaparak sizlerin kanser riskine yakalanıp yakalanmadığınızı öğrenebilir.

Akciğer Kanseri Tedavi Edilir mi? 

Akciğer kanseri tedavisi esas olarak kanserin, kemoterapinin veya radyasyon terapisinin cerrahi olarak çıkarılmasını ve bu tedavilerin kombinasyonlarını içerir. Hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapi de giderek yaygınlaşmaktadır. Belirli bir birey için hangi tedavilerin uygun olacağına dair karar, hastanın genel sağlık durumu kadar, tümörün yeri ve kapsamını da dikkate almalıdır.

Akciğer Kanseri Tedavi Edilir mi? 

Diğer kanserlerde olduğu gibi, tedavi edici (kanserin giderilmesi veya yok edilmesi) veya palyatif (bir kanseri tedavi edemeyen ancak acıyı azaltabilecek önlemler) amaçlı tedavi önerilebilir. Birden fazla terapi türü reçete edilebilir. Bu gibi durumlarda, birincil terapinin etkilerini arttırmak için eklenen tedaviye, adjuvan tedavi denir. Bir adjuvan terapinin bir örneği, bir cerrahi tümörün cerrahi olarak çıkarılmasından sonra cerrahi olarak kalan herhangi bir tümör hücresini öldürme girişimi için uygulanan kemoterapi veya radyoterapidir.

Kanser vakalarında hastanın psikolojik durumu son derece önem arz etmektedir, hasta temiz havası olan bir yerde yaşamalı, sağlıklı beslenmeli ve ailesinden destek almalıdır. Kanser hastalığı büyük oranda ölüme neden olsa da kurtulanların sayısıda az değildir. Bundan kaynaklı mücadeleye etmeyi bırakmamak gerekir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir